Beton Parlatma İşleminin Adımları Nelerdir?

1. AŞAMA KAZIMA İŞLEMİ

Mevcut zeminlerin, sızdırmazlık tabakası ve kaplamaları (linolyum, epoksi, vs. gibi kaplamalar) bulunmaktadır. Yeni nesil silim ve parlatma makinaları ile sızdırmazlık tabakasının veya kaplamalarının temizlenme işlemidir. Bu işlem yapılırken makinelerde metal kazıma elmasları kullanılır. Makinelerin dönüş hızı ve ağırlıkları ile elmaslar beton yüzeyin kazınmasını sağlar. Kazıma esnasında oluşan tozlar endüstriyel vakum makineleri ile torbalanarak ortamdan temizlenir.

2. AŞAMA HONLAMA İŞLEMİ

Honlanmış beton yüzey, düşük, orta veya yüksek parlaklık ile mat arası bir görünüme veya hafif yansıma netliğine sahiptir. Bu işlemde resine elmaslar kullanılarak metal elmasların çiziklerini kaybetmek ve parlak yüzeyi veya mat yüzeyi ortaya çıkarmak için kullanılır.

3.AŞAMA LİTYUM SİLİKAT UYGULAMASI

Lityum silikat, sıvı yüzey sertleştiricidir. Beton içinde bulunan kalsiyum hidroksit beton içindeki boşluklardan ortama (tozuma) yayılır. Bu yüzden tozumayı engellemek ve parlaklığı kazandırmak amacıyla eski veya yeni betonlarda kullanılır. Bu uygulama basınçlı pompa ile beton zemine püskürtme yapılır ve mop yardımı ile yüzeye dağıtılır. Lityum silikat, beton içine penetre olur ve beton içinde bulunan kalsiyum hidroksite bağlanır ve tozumaya sebep veren madde ortadan kalkar. Lityum silikat uygulanan yüzey; daha dayanıklı olup suya, aşınmaya ve lekelenmeye karşı yüksek koruma sağlar.

AVANTAJLARI ;

Renk Uygulaması

Beton parlatma işlemi devam ederken betonlarınıza isteğe göre renk uygulaması yapılabilir. Rengi uygulamadan önce ilk adım zemini yoğunlaştırmaktır. İstediğiniz beton partlama yüzey seçeneklerine göre , tasarım veya renk çalışmak üzere boyanır. Kullanılacak beton boya renklediricileri transparandır ve betona penetre olur.

Boyalar sadece rengini değiştirmekle kalmaz , zeminlere istediğiniz uyarı işaretlerini , firma logolarını vb. yapmanızı sağlamaya olanak sağlar. Ayrıca betona penetre olması sebebiyle betonun parlak görünümünü artırır.

4.AŞAMA PARLATMA

Beton yüzeylerde parlatma uygulaması; Mat, Yarı Parlak ve Tam Parlak olarak tercih edilebilir. Beton içinde bulunan doğal agregaların ortaya çıkartılması isteniliyorsa ilk aşamada Metal elmaslarla başlanıp devamında ise Resine elmasların  daha fazla kullanılmasıyla betonun parlatılması sağlanır. Kullanılacak elmas aşamaları, beton yüzeyin durumu ve talep edilen parlaklık seviyesine göre değişmektedir.

5. AŞAMA SEAL UYGULAMASI

Beton Parlatma işleminin son adımı Sealer uygulama, betona nüfuz ederek aside ve lekeye dayanıklı, az bakım gerektiren, uzun ömürlü güzel zeminler sunar. Zeminde oluşacak lastik izini ve lekeleri engeller, su ve nem gibi durumlara karşı koruma sağlar. Kaymaz bir yüzey oluşturduğu için endüstri standartlarından yüksek bir sonuç elde etmenizi sağlamaktadır. Bu uygulama hafif basınçlı pompa ile beton zemine püskürtme yapılarak mop yardımı ile zemine dağıtılır. Daha sonra zemini 38 derece sıcaklığa kadar ulaştıran ileri teknoloji BURNISHER beton parlatma makinası ile betona penetre edilerek yüzeydeki parlaklığının artırılması sağlanır. Ayrıca uzun ömürlü olan çevre dostu zeminler aynı zamanda dünya çapında en çok tanınan yeşil bina derecelendirme sistemi olan LEED Sertifikası‘nın (Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik) elde edilmesine yardımcı olur.

Mucartalı Beton Silim Uygulaması

Beton silim aşamaları belirli kademeler takip edilip uygulandıktan sonra istek dahilinde zemine mucarta işlemi yapılabilir. Bu uygulama ile kullanım amacına göre zeminin kayma direncini en aza indirilebilir, zemine farklı ve hoş bir görüntü verilebilir, pürüzlü ve farklı bir estetik yapı katılabilir.
Mucartalı Beton Silim Uygulaması